kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


zakup węgla


mapa gminy


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / 18 marca - Światowy Dzień Recyklingu

18 marca - Światowy Dzień Recyklingu

Data powstania: 2023-03-17 13:03
Data modyfikacji: 2023-03-17 13:05

Czy wiecie, że w najbliższą sobotę - 18 marca obchodzić będziemy kolejne eko-święto – ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU !? Pomimo tego, że święto to ustanowione zostało kilka lat temu, a dokładnie w 2018 roku, to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych. Światowy Dzień Recyklingu to międzynarodowy akcent, który ma nam wszystkim przypominać, że wspólnie ponosimy odpowiedzialność za planetę i codzienne eko-zachowania powinny stać się naszymi nawykami. Dzień ten został ustanowiony z myślą o właściwej edukacji w zakresie prawidłowego segregowania odpadów oraz poddania ich recyklingowi. Istotne jest również, aby zastanowić się nad rozsądnym zarządzaniem zasobami naturalnymi, aby jak najmniej odpadów trafiało na składowiska. Został on ustanowiony w celu promowania korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców, powtórne ich wykorzystanie i przywrócenie do gospodarki jako cennego surowca.

Światowy Dzień Recyklingu skupia się na zachowaniu sześciu podstawowych zasobów: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów oraz podkreśleniu potencjału odpadów, które poprzez poddawanie ich recyklingowi, mogą również stanowić „zasób”. 

Co to jest recykling?
W kilku słowach i najprościej recykling można określić jako ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a więc ich powrót do obiegu. To działanie, mające na celu wytworzenie nowego produktu dzięki odzyskaniu cennych surowców - efektywnemu wykorzystaniu odpadów.

Jaki jest sens recyklingu?
Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.

Najważniejsza w recyklingu jest prawidłowa i staranna segregacja odpadów – od miejsca wytworzenia odpadu (np. w naszych domach, w miejscu pracy), poprzez właściwy ich odbiór i w konsekwencji przekazanie ich do firm recyklingowych.
Ideą recyklingu jest ochrona zasobów naturalnych, poprzez ponowne użycie  materiałów przekazanych do recyklingu. W ten sposób przyczyniamy się do ich racjonalnego zagospodarowania i przetworzenia na surowce, które zostaną ponowie wykorzystane.  
Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.  

MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. od 2022 r. realizuje kampanię edukacyjną pn. „TRZY PROSTE ZASADY – ograniczaj, użyj ponownie i odzyskuj odpady”, której podstawowym założeniem jest minimalizowanie wytwarzania odpadów, jako eko-postawa: „Nie wytwarzaj odpadów, ogranicz ich generowanie do minimum”. Bardzo ważne jest wzmocnienie pozytywnych wzorców zachowań i postaw wobec środowiska i wpływu na otaczające środowisko wśród lokalnej społeczności, poprzez popularyzację zasady 3R: „Reduce, Reuse, Recycling” czyli „Ograniczajmy produkcję odpadów – Używajmy wielokrotnie – Odzyskujmy”.    


Autor: UG Administrator
Ilość wyświetleń: 293


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór