Na wniosek Wójta Gminy Eugeniusza Lubańskiego, dnia 30 listopada 2017 r. podczas Sesji Rady Gminy Kobiór podjęto uchwałę o nadaniu tytułu "Honorowego Obywatela Kobióra" Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu.
LAUDACJA Z OKAZJI NADANIA KSIĘDZU PRAŁATOWI BERNARDOWI CZERNECKIEMU TYTUŁU "HONOROWEGO OBYWATELA KOBIÓRA"
Szanowni Państwo.
Mam ogromny zaszczyt i satysfakcję wystąpić dzisiaj z wnioskiem do Rady Gminy Kobiór o nadanie tytułu "Honorowego Obywatela Kobióra" Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu .
Wszyscy doskonale znamy Księdza Prałata. Urodził się i wychował w Kobiórze w wielodzietnej rodzinie robotniczej o tradycjach głęboko chrześcijańskich. Od dziecka uczony był przez rodziców szacunku do pracy i ludzi.
Tu w Kobiórze "wszystko się zaczęło" i nauka i służba przy ołtarzu i powołanie. Stąd wyruszył do Krakowa, by na Uniwersytecie Jagiellońskim studiować teologię. Etyka społeczna i teologia moralna wykładana przez dr Karola Wojtyłę, późniejszego Papieża Jana Pawła II, miała ogromny wpływ na Jego osobowość oraz dalszą działalność duszpasterską i społeczną.
Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1954r. pracował jako wikariusz w wielu parafiach śląskich. Jako proboszcz Kościoła pw. NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju budował z górnikami nowy kościół "Na Górce".
Jak czytamy w książce: "Wiarą i węglem ciosany" – drogowskazami, którymi zawsze kierował się w życiu były Pokój, Zgoda, Jedność i Miłość.
W trudnych czasach stanu wojennego wspierał duchowo i materialnie śląskich górników oraz krzewił ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą.
Pomimo wielu zajęć i dużej odległości dzielącej Kobiór od Jastrzębia, zawsze znajdował czas, by uczestniczyć w uroczystościach gminnych lub kościelnych. Ksiądz Prałat od początku funkcjonowania naszej gminy (po odzyskaniu odrębności administracyjnej), towarzyszył nam wszystkim, wspierał nasz samorząd ciepłym słowem i dobrą radą dodając otuchy oraz sił do dalszej pracy.
Jako pierwszy laureat nagrody "Pro Publico Bono", przyznanej w 2008 r. przez Radę Gminy Kobiór za działalność na rzecz dobra publicznego, sprawuje do dziś funkcję przewodniczącego kapituły tej nagrody.
"Dla mnie Polska to Kobiór i tu w Kobiórze widzę to, o co upominałem się ze swoimi górnikami. Mamy wolność, mamy niepodległość, mamy samorząd(…)"– te słowa zostały przez Księdza Prałata wypowiedziane, kiedy odbierał Statuetkę św. Urbana.
Jesteśmy bardzo dumni, że w każdym wystąpieniu podkreśla ksiądz swoje kobiórskie korzenie. Szczególnie dumni jesteśmy teraz, gdy Ksiądz Prałat, człowiek wielkiej wiary i wielkiego serca, niezłomny kapelan "Solidarności" – za swoje zasługi dla górników, dla Śląska i Ojczyzny, został odznaczony przez Prezydenta RP najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.
W imieniu wszystkich mieszkańców Kobióra serdecznie gratuluję tak ogromnego wyróżnienia i życzę Księdzu Prałatowi dużo zdrowia i sił na dalsze lata życia.
Eugeniusz Lubański
Wójt Gminy Kobiór