Położenie naszej Gminy powoduje, że zanieczyszczenie powietrza w okresie zimowym niejednokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Powodem takiego stanu rzeczy jest kumulacja zanieczyszczeń, które częściowo sami wytwarzamy w naszych domowych kotłowniach (w Kobiórze dymi ponad 750 kominów).
Ogrzewanie węglowe nie musi być uciążliwe. Węgiel i drewno można spalać prawie lub całkowicie bez dymu.
Efektywne, ekonomiczne spalanie węgla i drewna da się zrealizować w zdecydowanej większości pieców. Efekt bowiem w największej mierze zależy od techniki dokładania paliwa.
Jest kilka metod na czystsze spalanie węgla i drewna, w kolejności od najprostszej:
- dokładanie mniejszymi porcjami,
- palenie kroczące,
- rozpalanie od góry.
Jaki jest główny powód, aby interesować się paleniem bez dymu? To oszczędność pieniędzy! Przejście z kopcenia na efektywne spalanie przynosi oszczędności ok. 30% opału czyli kwoty idące w setki jeśli nie tysiące złotych rocznie!
Metoda I: dokładanie mniejszymi porcjami
Wystarczy minimalna zmiana nawyków, aby tradycyjne palenie (“od dołu”) uczynić znośnym. Kopcenie przy tym sposobie palenia jest efektem wrzucania zbyt wielkiej porcji paliwa na zbyt małą porcję żaru. Najprościej więc będzie pozbyć się kopcenia dokładając mniejszymi porcjami.
Metoda II: palenie kroczące
Palenie kroczące można nazwać paleniem od boku, ponieważ w tym przypadku żar wędruje w poziomie. Metoda ta jest niejako kompromisem między paleniem od góry i typowym (od dołu). Umożliwia ciągłe palenie z dokładaniem, ale kosztem nie całkiem czystego spalania (wciąż jednak o niebo lepszego niż przy zasypywaniu żaru grubą warstwą świeżego paliwa).
Metoda III: rozpalanie od góry
Potencjalnie najczystszą i najefektywniejszą alternatywą dla tradycyjnego sposobu palenia jest rozpalanie od góry.
Cały trik w rozpalaniu od góry to przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Jednak teraz żar pomału schodzi ku dołowi (z równą łatwością jak w paleniu od dołu wędrował ku górze) a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega praktycznie całkowitemu spaleniu. Do komina lecą niemal przezroczyste spaliny, a w miejsce dymu powstaje więcej ciepła.
Na tej samej zasadzie co palenie od góry, tylko w mniejszej skali, działają palniki w kotłach podajnikowych i dlatego kotły te spalają węgiel czysto i efektywnie.
Jak palić węglem czysto i wygodnie - rozpalanie w piecu od góry